ROZPRAWY
Cmentarzysko w Miętkich a problem ciągłości kulturowej i osadniczej na Pojezierzu Mazurskim w 1. tysiącleciu AD
Więcej
Ukryj
1
Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce, Uniwersytet Warszawski, Polska
Data nadesłania: 08-07-2024
Data ostatniej rewizji: 28-10-2024
Data akceptacji: 28-10-2024
Data publikacji online: 15-11-2024
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Ciałopalne cmentarzysko w Miętkich było badane przez kilka sezonów na początku XX wieku (Ryc. 1). Jako pierwszy prowadził tu wykopaliska E. Hollack, który w 1903-1904 roku odkrył blisko 200 grobów, numerownych w ramach poszczególnych części nekropoli (obiekty I.HA.1-22; I.HB.1-161; I.Ha.1-3). Pozyskane zabytki trafiły do Prussia-Museum w Królewcu. Bezpośrednio po badaniach Hollacka na cmentarzysku w Miętkich podjęli wykopaliska dwaj archeolodzy amatorzy J. Behr oraz H. Heß von Wichdorff. Po tych badaniach nie powstała żadna dokumentacja, a ich jedynym śladem są kolekcje znalezisk, które obaj przekazali muzeum archeologicznemu w Berlinie. Zabytki te zostały wprawdzie wprowadzone do inwentarza muzealnego jako wyposażenie osobnych pochówków, ale wydzielone w ten sposób rzekome „zespoły grobowe” należy traktować z dużą ostrożnością. Kolejne wykopaliska w Miętkich podjął ponownie dopiero w 1912 roku F.E. Peiser. Zarejestrował on 662 obiekty (I.P.1-622), które opisał w dzienniku polowym, podając ich koordynaty, a niekiedy uzupełniając opisy schematycznymi rysunkami. W tym samym 1912 roku Peiser przeprowadził badania w południowej części nekropoli, wydzielonej przez niego jako „stanowisko II“ (obiekty II.P.1-77) – z wykopalisk tych nie zachowała się żadna dokumentacja. Przedstawione wykopaliska nie objęły całego obszaru cmentarzyska, na którym już w latach dwudziestych XX wieku dokonano przypadkowych odkryć, zaś od 2017 roku wznowiono w Miętkich regularne badania.
Przed II wojną światową opublikowano tylko część kolekcji berlińskiej pozyskanej w trakcie w badań J. Behra i H. Hessa von Wiechdorffa, natomiast spośród wielokrotnie obfiszych materiałów z wykopalisk E. Hollacka i F.E. Peisera ukazały się tylko rysunki nielicznych zabytków, prezentowane bez kontekstu. Niemal całkowity przepadek tej części zbiorów w wyniku zniszczeń wojennych, spowodował, że głównym źródłem wiedzy o cmentarzysku w Miętkich pozostają archiwalia, przede wszystkim dokumentacja muzealna. Ważne uzupełnienie dokumentacji stanowią kartoteki naukowe archeologów, aktywnych w Prusach Wschodnich przed 1945 rokiem.
W tej sytuacji opracowanie periodyzacji funkcjonowania nekropoli w Miętkich wiąże się z dużymi trudnościami: ponad 260 obiektów jest niedatowanych, a większość pozostałych można umieścić tylko w bardzo szerokich ramach chronologicznych, obejmujących bądź cały młodszy okres wpływów rzymskich, bądź późny okres wędrówek ludów. Dodatkowo znaleziska o dającym się ustalić datowaniu, mają „długi czas obiegu“, wykraczający poza przedziały chronologiczne, przyjęte dla zachodniobałtyjskiego kręgu kulturowego – dotyczy to także zabytków uważanych za precyzyjne datowniki, takich jak zapinki czy sprzączki. Mimo tych problemów możliwe było wydzielenie trzech wielkich etapów funkcjonowania cmentarzyska w Miętkich, z których każdy trwał około 200 lat.
Z etapu I użytkowania nekropoli w Miętkich pochodzą płaskie groby bez konstrukcji kamiennych, zawierające pojedyncze pochówki ciałopalne, często składane w popielnicach, typow dla kultury bogaczewskiej. Cmentarzysko w Miętkich wyróżnia stosunkowo późne założenie, przypadające na schyłek okresu wczesnorzymskiego. Wskazuje na to występowanie wyłącznie stosunkowo późnych szpil z pierścieniowatą główką (Ryc. 2:a-f) oraz o główce w kształcie bryły obrotowej, często z otworkiem lub z uszkiem (Ryc. 2:g-j; 3:b ). Również wśród zapinek nieliczne były okazy o stylistyce wczesnorzymskiej grup II IV według klasyfikacji O. Almgrena (Ryc. 4; 6:h), dominowały natomiast fibule z podwiniętą nóżką, charakterystyczne dla młodszego okresu wpływów rzymskich (Ryc. 6:b, e, g-h, j-k). Towa-rzyszyły im również uznawane za wyznaczniki młodszego okresu wpływów rzymskich w kulturze bogaczewskiej naszyjniki z końcami owiniętymi drutem (Ryc. 7:b, f; 13:d) oraz bransolety z szerokiej taśmy brązowej (Ryc. 3:e; 7:c; 8:n). W zespołach grobowych z wymienionymi wyżej zabytkami występowały flaszowate popielnice typu IB-IE (Ryc. 3:a; 6:d; 9:a; 12:a-c) oraz misy typu II (Ryc. 6:f; 12:d-h f), występujące w grobach z reguły jako pokrywki urn. Obok nich występowały wazy zbliżone do typu IA (Ryc. 6:a; 13). Systemy chronologiczne, opracowane dla środkowoeuropejskiego Barbaricum i dla Skandynawii po-zwalają na zsynchronizowanie etapu I z fazami B2/C1-C2, odpowiadającymi według środkowoeuropejskiej chronologii latom ok. 150/160-300/310.
Etap II wyznacza 20 zespołów grobowych z zapinkami, przedstawiającymi szerokie spektrum najpóźniejszych form serii grupy VI Almgrena: z zaczepem blaszkowym (Ryc. 14:a, e) lub pełną pochewką (Ryc. 14:k; 15:a-b). Unikatową formą zachodniobałtyjskich zapinek kuszowatych z pełną pochewką są tzw. zapinki z gwiaździstą nóżką (Sternfußfibeln), reprezentowane w Miętkich przez tylko jeden egzemplarz (Ryc. 14:p). Szczególną formą kuszowatych zapinek z pełną pochewką są też żelazne okazy z półkolistym kabłąkiem o prostokątnym przekroju (Ryc. 15:l), reprezentujące typ Praga-Vilkonys. Ceramika, którą można przypisać etapowi II, dobrze ilustruje jego „przejściowy” charakter. Najlepiej poświadczoną grupą naczyń są, bowiem wazy, analogiczne do okazów występujących już wcześniej (Ryc. 15:m). W sumie opisywany etap można więc definiować jako przechodzenie w fazach C3-E1 od kultury bogaczewskiej z młodszego okresu wpływów rzymskich (fazy C1-C2) do grupy olsztyńskiej z rozwiniętego późnego okresu wędrówek ludów (fazy E2-E3), co w chronologii absolutnej odpowiadałoby latom ok. 300/310-525/535.
Ostatni etap III funkcjonowania nekropoli w Miętkich można zdefiniować stosunkowo prosto, jako odpowiadający rozkwitowi grupy olsztyńskiej, charakteryzującemu się występowaniem licznych zapinek płytkowych (Ryc. 17:a, f-g). Towarzyszyły im okrągłe (Ryc. 18:a, j), rozetowe (Ryc. 18:b) i krzyżowate (Ryc. 17:e; 22:b), zapinki tarczowe, kuszowate fibule zdobione na końcu nóżki metopą ze skośnym krzyżem (Schlusskreuzfibeln) (Ryc. 18:g, k) oraz zapinki szczeblowe (Armbrussprossenfibeln), reprezentujące pełne spektrum rozwoju stylistycznego (Ryc. 18:c; 19:b-c, g, k). Dodać tu trzeba późne fibule kuszowate z podwiniętą nóżką, o szerokim, taśmowym kabłąku, zdobionym pierścieniami nacinanego drutu i nakładkami wytłaczanej blach, reprezentowane w Miętkich przez tylko jedną parę (Ryc. 18:d). Charakterystyczne dla etapu III są również ozdoby, takie jak zawieszki binoklowate z brązowego drutu (Brillenanhänger– Ryc. 17:j; 21:o), czy szklane paciorki „brodawkowe” (Warzenperlen – Ryc. 17:d, k), a także części pasa, przede wszystkim sprzączki z krzyżowatym kolcem (Kreuzdornschnalle – Ryc. 17:c; 18:h; 19:h) i lancetowate okucia zakończeń rzemieni (Ryc. 17:b; 18:j) Ceramikę w etapie III reprzentują naczynia wazowate sporadycznie spotykane już w etapie II, a teraz zaopatrywane w charakterystyczne, prostokątne (Fensterurnen – Ryc. 20:a) lub okrągłe (Lochurnen –Ryc. 19:a) otwory. Specyficzną, bardzo licznie reprezentowaną formą są też cienkościenne puchary na pustej nóżce (Ryc. 20:b-e; 22:f).
Najpóźniejszymi znaleziskami są zapinki w postaci prostokątnych, płaskich płytek (Ryc. 21:d, k, l -n, u), które przypominają tzw. Rechteckfibeln, występujące w VI-X wieku. Równie późne datowanie sugerują zapinki podkowiaste (Ryc. 22:g-h), analogiczne do egzemplarzy datowanych na IX-X wiek. Fibule te sugerują przedłużenie funkcjonowania nekropoli w Miętkich w głąb VIII wieku, analogicznie do datowania opracowanych niedawno cmenatrzysk w Stantau na Półwysoie Sambijskim i w Linkuhnen przy ujściu Niemna.
Długi czas użytkowania daje podstawę do uznania rytmu przemian obserwowanych na tym cmentarzysku za ilustratywny dla całego Pojezierza Mazurskiego: etapy I-III mogą zostać potraktowane jako odpowiedniki faz przekształceń kulturowych na tym obszarze, przy czym uformowanie się najwcześniejszej struktury typowej dla okresu wpływów rzymskich – kultury bogaczewskiej – poprzedziło założenie nekropoli w Miętkich. Najwcześniejsze znaleziska tej kultury, nieobecne w Miętkich, czyli szpile typów A i B według klasyfikacji B. Beckmanna, prostopadłościenne krzesaki kwarcytowe, sprzączki z przedłużonym kolcem, zawieszki w kształcie koła ze szprychami, występowały na stanowiskach w północno-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior i były początkowo wydzielane jako „grupa węgorzewska“ (Angerburger Gruppe). Przy obecnym stanie badań należy, zachowując nazwę utrwaloną w literaturze traktować ją jako „fazę węgorzewską”, do inwenatrza której trzeba też włączyć zapinki silnie profilowane Almgren 68, zapinki oczkowate serii głównej Almgren 53 oraz wczesne egzemplarze serii pruskiej Almgren 57-59, pozwalające synchronizować ją z fazą B1 i wczesnym stadium fazy B2a w systemie chronologicznym środkowoeuropejskiego Barbaricum i datować, w przybliżeniu, na I wiek AD. Daje to możliwość identyfikowania ludności kultury bogaczewskiej z plemienien Galindai wymienionym przez Ptolemeusza.
Początek drugiej fazy rozwoju kultury bogaczewskiej, dla której zaproponowano tu nazwę „faza mrągowska” wyznacza pojawienie się późnych zapinek oczkowatych serii pruskiej Almgren 61, a w jej trakcie weszły w użycie najpierw okazy lokalnej formy Almgren 133, a następnie fibule trójbrzebykowe. Współywstępowanie z tymi ostatnimi kuszowatych zapinek z podwiniętą nóżką typów Almgren 161-162 oraz Almgren 167 wskazuje na trwanie omawianej fazy do końca młodszego okresu wpływów rzymskich. W tym czasie osadnictwo kultury bogaczewskiej rozszerzyło się na południową część Pojezierza Mrągowskiego, sięgając jeszcze dalej na południe. Jednym z nowych stanowisk była nekropola w Miętkich, powstała stosunkowo późno – wyraźnie w jakiś czas po początku tej fazy. W fazie mrągowskiej cmentarzyska kultury bogaczewskiej pojawiły się też na zachodnim skraju Suwalszczyzny, co wskazuje na przenikanie w ten rejon grup ludności z Pojezierza Mazurskiego.
Osobnym problemem jest określenie etniczne ludności kultury bogaczewskiej w fazie mrągowskiej: kontynuacja użytkowania cmentarzysk założonych w fazie węgorzewskiej sugeruje kontynuację osadnictwa, co z kolei pozwalałoby dopatrywać się w ówczesnych mieszkańcach Pojezierza Mazurskiego potomków ptolemeuszowych Galindai. Brak jakichkolwiek źródeł antycznych, opisujących tę część środkowoeuropejskiego Barbaricum w II-III wieku AD nakazuje jednak traktować tę identyfikację wyłącznie jako niesprawdzalną hipotezę.
W kolejnej fazie szczycińskiej środek ciężkości osadnictwa na Mazurach przsunął się wyraźnie na południe, co skutkowało porzuceniem części cmentarzysk z fazy węgorzewskiej, położonych na północnym skraju Krainy Wielkich Jezior. Ilustracją tej fazy jest etap II cmentarzyska w Miętkich, stanowiący najdłuższą sekwencję zespołów grobowych z jednej nekropoli, datowaną na fazy C3-D. Znaleziska te budzą jednak wątpliwości czy można je w dalszym ciągu przypisywać kulturze bogaczewskiej. Na taką możliwość wskazuje występowanie ceramiki, kontynuującej wątki stylistyczne z poprzednich faz, als jednocześnie – brak w fazie szczycieńskiej endemicznych form bogaczewskich, a wszystkie zabytki, mogące posłużyć jako datowniki, bądź reprezentowały formy interregionalne, bądź były importami sambijskimi albo – w najlepszym razie – naśladownictwami sambijskich wzorów. Przykładem mogą tu być zapinki z gwiaździstą nóżką oraz szerokie, językowate okucia końca pasa ze zdobieniem stempelkowym. Sytuację tę można więc uznać za wskazówkę, że Pojezierze Mazurskie było w fazie szczycieńskiej peryferią kultury Dollkeim/Kovrovo, różniącą się od centrum utrzymaniem się lokalnej ceramiki.
Cmentarzysko w Miętkich dostarcza zresztą jeszcze jednego argumentu na rzecz przedłużenia czasu trwania kultury bogaczewskiej: stratygrafia horyzontalna tej nekropoli wskazuje na rozmieszczenie pochówków z wszystkich trzech etapów na całym jej obszarze (Ryc. 23). W czasie funkcjonowania cmentarzyska przestrzegano reguł przyjętych w młodszym okresie wpływów rzymskich – jedyną zmianą jest, wspomniane wyżej, zubożenie wyposażeń grobowych, stanowiące zresztą zjawisko obejmujące całe środkowoeuropejskie Barbaricum. Wszystkie te obserwacje świadczą o niezakłóconym użytkowaniu cmentarzyska. Przedłużenie trwania kultury bogaczewskiej aż do końca fazy D sugeruje uznanie jej ówczesnej ludności za kolejne pokolenia wywodzące się od ptolemeuszowych Galindai. Podobnie jak w przypadku fazy mrągowskiej, interpretację taką trzeba uznać za hipotezę atrakcyjną, ale niemożliwą do zweryfikowania.
W późnym okresie wędrówek ludów, pomiędzy górną Łyną a jeziorem Śniardwy, uformowała się rozciągało się grupa olsztyńska, której nazwę przyjęto tu na oznaczenie fazy – w centrum jej terytorium leżało cmentarzysko w Miętkich, którego etap III datowany jest na fazy E2-E3, a wyznaczają go zapinki płytkowe, popielnice okienkowe, puchary na nóżce, sprzączki z krzyżowym kolcem, lancetowate okucia końca pasa i plakietki z ażurowymi ornamentem. Obecność tych znalezisk pozwala uznać nekropolę w Miętkich za typowe stanowisko grupy olsztyńskiej. W tej sytuacji znaczenia nabiera jego nieprzerwane użytkowanie, wraz z występowaniem elementów nawiązujących do tradycji kultury bogaczewskiej – dotyczy to przede wszystkim ceramiki, której niektóre formy, jak choćby naczynia wazowate, były znajdowane w zespołach pewnie datowanych na etap II. Ciągłość ta świadczy, że uformowanie się grupy olsztyńskiej – mimo prób uznawania go bądź za skutek przybycia obcej, germańskiej ludności, bądź rezultat powrotu grupy Galindów, wędrujących wcześniej z Gotami za południe Europy – było przejawem miejscowej ewolucji modelu kulturowego ludności bałtyjskiej, najprawdopodobniej należącej do Aestii wymienionych przez Jordanesa.
FINANSOWANIE
Galindzka nekropola. Cmentarzysko z okresu wpływów rzymskich i okresu wędrówek ludów w Miętkie, na zachodnich Mazurach 2016/23/B/HS3/02984, NCN
REFERENCJE (247)
2.
Cass., Var. – Magni Aurelii Cassiodori Variarum libri XII (red. Å.J. Fridh), [w:] Å.J. Fridh, J.W. Halporn (red.), Cassiodorus. Variarum libri XII. De anima, Corpus Christianorum. Series Latina XCVI, Turnholti 1973 [Brepols].
3.
Dusb., Chron. – Peter von Dusburg, Chronicon terrae Prussiae, [w:] Th. Hirsch, M. Töppen, E. Strehlke (red.), Scriptores rerum Prussicarum. Die Geschichtsquellen der Preussischen Vorzeit bis zum Untergange der Ordenherrschaft, tom 1, Leipzig 1861 [S. Hirzel], 21–219.
4.
Iord. Get. – Iordanes, De origine actibusque Getarum (Getica), [w:] Th. Mommsen (red.), Iordanis Romana et Getica, Monumenta Germaniae Historica inde ab a.C. 500 usque ad a. 1500. Auctores antiquissimi V pars prior, Berolini 1882 [Societas aperiendis fontibus rerum germanicarum medii aevii], 53–138.
5.
Ptol. Geogr. – Klaudiusz Ptolemeusz, Geographia, [w:] J. Kolendo, T. Płóciennik (red.), Vistula amne discreta. Greckie i łacińskie źródła do najdawniejszych dziejów ziem Polski, Warszawa 2015 [Księgarnia Akademicka], 229–277.
6.
Tac., Germ. – P. Cornelius Tacitus, Germania – Publiusz Korneliusz Tacyt, Germania, przekład T. Płóciennik, wstęp i komentarz Jerzy Kolendo, Fontes Historiae Antiquae X, Poznań 2008 [Wydawnictwo Naukowe UAM].
8.
Almgren O. 1897: Studien über nordeuropäische Fibelformen der ersten nachchristlichen Jahrhunderte mit Berücksichtigung der provinzialrömischen und südrussischen Formen, Stockholm1 [Ivar Hægeström].
9.
Andrzejowski J., Madyda-Legutko R. 2018: Zur Mobilität von Kriegern am Übergang von der älteren zur jüngeren römischen Kaiserzeit im Lichte der Verbreitung der Doppeldornschnallen, „Študijné zvesti Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied” 64, 55 – 80.
10.
Antoniewicz J. 1946: Stan zachowania zbiorów prehistorycznych na Warmii, północnym Mazowszu i na dolnym Powiślu, ZOW XV/11–12, 92–96.
11.
Antoniewicz J. 1948: Problemy muzealnictwa na obszarze województwa olsztyńskiego, „Przegląd Zachodni” IV/9, 326–331.
12.
Antoniewicz J. 1949: Wyniki badań powierzchniowych na stanowisku zwanym „Zameczek” w Tuchlinie pow. Pisz, SprPMA II, 83–91.
13.
Antoniewicz J., Okulicz J. 1958: Sprawozdanie z prac wykopaliskowych, przeprowadzonych w latach 1951–1954 w Jeziorku, pow. Giżycko, MS III, 7–69.
14.
Åberg N. 1919: Ostpreußen in der Völkerwanderungszeit, Uppsala-Leipzig [A.-B. Akademiska Bokhandeln / Otto Harrassowitz].
15.
Baastrup M.P. 2009: Småfibler af karolingiske og ottonsek typer i Danmark, „Aarbøger for nordisk Oldkyndighed og Historie” 2005, 209–255.
16.
Banytė-Rowell R. 2019: Die Memelkultur der Römischen Kaiserzeit. Auswertung der Archivalien aus dem Nachlass von Herbert Jankuhn, Studien zur Siedlungsgeschichte und Archäologie der Ostseegebiete 17, Kiel [Wachholtz].
17.
Baranowski T. 1973: Rząd koński z wodzami łańcuchowymi na terenie Europy środkowej w okresie wpływów rzymskich, APolski XVIII, 391–477.
18.
Baranowski T. 1996: Pochówki koni z Tumian, w woj. olsztyńskim, APolski XLI, 65–130.
19.
Barczyk K. 2004: Materiały z cmentarzyska w Starych Kiejkutach w zbiorach muzeów mazurskich, ŚWIATOWIT Suppl. Series B: Barbaricum 7, Warszawa [IA UW], 61–89.
20.
Beckmann B. 1969: Die baltischen Metallnadeln der römischen Kaiserzeit, SJahr. XXIV, 107–119.
21.
Beckmann Ch. 1969: Metallfingerringe der römischen Kaiserzeit im freien Germanien, SJahr. XXVI, 5–106.
22.
Bergmann R. 1999: Karolingisch-ottonischen Fibeln aus Westfalen. Verbreitung, Typologie und Chronologie im Überblick, [w:] Ch. Stiegmann, M. Wemhoff (red.), 799. Kunst und Kultur der Karolingerzeit. Karl der Große und Papst Leo III. in Paderborn, tom 3: Beiträge zum Katalog der Ausstellung Paderborn 1999. Handbuch zur Geschichte der Karolingerzeit, Mainz [Philipp von Zabern], 438–444.
23.
Bergmann R. 2017: Vierfüßlerfibeln des frühen und hohen Mittelalters von westfalischen Ortswüstungen, [w:] V. Brieske, A. Dickers, M.M. Rind (red.), Tier und Tierdarstellungen in der Archäologie. Beiträge zum Kolloquium in Gedanken an Torsten Capelle 30.–31. Oktober in Herne, Veröffentlichungen der Altertumskommission für Westfalen Landschaftsverband Westfalen Lippe 22, Münster [Aschendorff], 325–340.
24.
Białuński G. 1999: Studia z dziejów plemion pruskich i jaćwieskich, Olsztyn [Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego].
25.
Bitner-Wróblewska A. 1991: Zapinki z gwiaździstą i łopatkowatą nóżką z południowo-wschodnich wybrzeży Bałtyku, WA LI/1 (1986–1990), 49–90.
26.
Bitner-Wróblewska A. 1994: Z badań nad ceramiką zachodniobałtyjską w okresie wędrówek ludów. Problem tzw. kultury sudowskiej, Barbaricum 3, Warszawa [IA UW], 219–241.
27.
Bitner-Wróblewska A. 1998: Suwalszczyzna w okresie wędrówek ludów, [w:] M. Karczewski (red.), Ceramika zachodniobałtyjska od wczesnej epoki żelaza do początku ery nowożytnej. Materiały z konferencji – Białystok, 14–16 maja 1997, Białystok [Uniwersytet w Białymstoku], 305–318.
28.
Bitner-Wróblewska A. 2000: Early Migration Period in the Mazurian Lakeland – phantom or reality?, [w:] M. Mączyńska, T. Grabarczyk (red.), Die spätrömischen Kaiserzeit und der Völkerwanderungszeit in Mittel- und Osteuropa, Łódź [Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego], 153–167.
29.
Bitner-Wróblewska A. 2001: From Samland to Rogaland. East-West connections in the Baltic basin during the Early Migration Period, Warszawa [PMA].
30.
Bitner-Wróblewska A. 2005: Suwalscy „pacyfiści”. Wpływ Gotów na obrządek pogrzebowy mieszkańców Suwalszczyzny w okresie wędrówek ludów?, [w:] P. Łuczkiewicz et alii (red.), Europa Barbarica. Ćwierć wieku archeologii w Masłomęczu, Monumenta Studia Gothica IV, Lublin [Wydawnictwo UMCS], 34–42.
31.
Bitner-Wróblewska A. 2007a: Netta. A Balt Cemetery in Northeastern Poland, Monumenta Archaeologica Barbarica XII, Warszawa [PMA].
32.
Bitner-Wróblewska 2007b: (red.) Kultura bogaczewska w 20 lat później. Materiały z konferencji, Warszawa, 26–27 marca 2003, Seminarium Bałtyjskie I, Warszawa [PMA].
33.
Bitner-Wróblewska A. 2007c: Zmierzch kultury bogaczewskiej i jej relacje z grupą olsztyńską, [w:] Bitner-Wróblewska 2007b, 219–237.
34.
Bitner-Wróblewska A. 2008a: (red.) Archeologiczne księgi inwentarzowe dawnego Prussia-Museum / Die archäologischen Inventarbücher aus dem ehemaligen Prussia-Museum / Археологические инвентарные книги бывшего музея «Пруссия», Aestiorum Hereditas I, Olsztyn [Pracownia Wydawnicza ElSet].
35.
Bitner-Wróblewska A. 2008b: Śladami kolekcji Prussia-Museum (1943–2008), [w:] A. Bitner-Wróblewska 2008a, 46–61.
36.
Bitner-Wróblewska A. 2011: Zapinki podkowiaste w grupie olsztyńskiej – tropem archiwum Feliksa Jakobsona, [w:] T. Nowakiewicz 2011, 548–561.
37.
Bitner-Wróblewska A., Karczewska M. 2007: Grób 171A z cmentarzyska w Paprotkach Kolonii, stan. I, [w:] A. Bitner-Wróblewska 2007b, 339–352.
38.
Bitner-Wróblewska A., Rzeszotarska-Nowakiewicz A., Nowakiewicz T. 2011: Katalog, [w:] T. Nowakiewicz 2011, 58–511 (CD).
39.
Bliujienė A. 2006: Watershed between Eastern and Western Lithuania during the Early and Late Migration Period, „Archaeologia Lituana” 7, 123–143.
40.
Böhme A. 1972: Die Fibeln der Kastelle Saalburg und Zugmantel, SJahr. XXIX, 5–112.
41.
Böhner K. 1958: Die fränkischen Altertümer des Trierer Landes, Germanische Denkmäler der Völkerwanderungszeit B1, Berlin [Gebr. Mann].
42.
Brather S. 2001: Die Armbrustsprossenfibel von Prützke. Eine baltische Fibelvariante und die frühen slawischen Brandgräber, [w:] M. Meyer (red.), „...TRANS ALBIM FLUVIUM“. Forschungen zur vorrömischen, kaiserzeitlichen und mittelalterlichen Archäologie. Festschrift für Achim Leube zum 65. Geburtstag, Internationale Archäologie – Studia Honoraria 10, Rahden/Westf. [Marie Leidorf], 479–492.
43.
Brather S. 2005: Die Anfänge slawischer Besiedlung westlich von Oder und Neisse, [w:] P. Kaczanowski, M. Parczewski (red.), Archeologia o początkach Słowian. Materiały z konferencji, Kraków, 19–21 listopada 2001, Kraków [Księgarnia Akademicka], 527–540.
44.
Bujack G. 1890: Accessionen des Prussia-Museums pro 1889, Prussia 15 (1888/89), 163–194.
45.
Carlsson A. 1988: Vikingatida ringspännen från Gotland, Stockholm Studies in Archaeology 8, Stockholm [Universitet i Stockholm].
46.
Chilińska-Früboes A. 2017: Zapinki oczkowate serii pruskiej z terenu kultury Dollkeim-Kovrovo, WA LXVIII, 45–106.
47.
Chilińska-Früboes A. 2020: Fibel, Tracht und Interkulturalität. Die Dollkeim/Kovrovo-Kultur der älteren Römischen Kaiserzeit im nördlichen Ostpreußen, Studien zur Siedlungsgeschichte und Archäologie der Ostseegebiete 18, Kiel/Hamburg [Wachholtz Verlag].
48.
Crome H. 1941: Hollack, Emil, [w:] Ch. Krollmann (red.), Altpreußische Biographie. Band I: Abegg – Malten, Königsberg Pr. [Gräfe und Unzer], 284.
49.
Czarnecka K. 1989: Ein Ring aus Roggendorf in Niederösterreich und seine kaiserzeitlichen@@@ Parallelen im Barbaricum, „Fundberichte aus Österreich” 27 (1988), 11–17.
50.
Czarnecka K. 2007: Oblin. Ein Gräberfeld der Przeworsk-Kultur in Südmasowien, Monumenta Archaeologica Barbarica XIII, Warszawa [PMA].
51.
Dąbrowska T. 1997: Kamieńczyk. Ein Gräberfeld der Przeworsk-Kultur in Ostmasowien, Monumenta Archaeologica Barbarica III, Kraków [Wydawnictwo i Drukarnia „Secesja”].
52.
Dulinicz M. 2001: Kształtowanie się Słowiańszczyzny Północno-Zachodniej. Studium archeologiczne, Warszawa [IAE PAN].
53.
Dulinicz M. 2006: Frühe Slawen im Gebiet zwischen Unterweichsel und Elbe. Eine archäologische Studie, Studien zur Siedlungsgeschichte und Archäologie der Ostseegebiete 7, Neumünster [Wachholtz].
54.
Engel C. 1931: Beiträge zur Gliederung des jüngsten Heidnischen Zeitalters in Ostpreußen, [w:] Congressus Secundus Archaeologorum Balticorum, Rigae, 19.–23.8.1930, Acta Universitatis Latviensis Philologorum et Philosophorum Ordinis, Series I, Suppl. I, Rigae [Valstspapiru Spiestuve], 313–336.
55.
Engel C. 1933: Die kaiserzeitlichen Kulturgruppen zwischen Weichsel und Finnischen Meerbusen und ihr Verhältnis zueinander, Prussia 30/I, 261–296.
56.
Engel C. 1935a: Aus ostpreußischer Vorzeit, Königsberg [Gräfe und Unzer].
57.
Engel C. 1935b: Vorgeschichte der altpreußischen Stämme. Untersuchungen über Siedlungstätigkeit und Kulturgruppen im vorgeschichtlichen Ostpreußen, Königsberg [Gräfe und Unzer].
58.
Engel C. 1937: Das Geheimnis der masurgermanischen Kultur, [w:] Masurischer Volkskalender 1938, Allenstein [Bund Deutscher Osten], 39–43.
59.
Engel C. 1939: Das jüngste heidnische Zeitalter in Masuren, Prussia 33, 41–57.
60.
Engel C., La Baume W. 1937: Kulturen und Völker der Frühzeit im Preußenlande, Atlas der Ost- und Westpreußischen Landesgeschichte. I. Teil, Königsberg [Gräfe und Unzer].
61.
Gaerte W. 1929: Urgeschichte Ostpreußens, Königsberg [Gräfe und Unzer].
62.
Ginalski J. 1991: Ostrogi kabłąkowe kultury przeworskiej. Klasyfikacja typologiczna, PArch. 38, 53–84.
63.
Gładki M., Stokłosa K. 2015: Katalog zabytków, [w:] A. Jaremek (red.), Kosewo archiwalne cmentarzysko z okresu wędrówek ludów Kossewen 3. Badania w roku 2014, Warszawa [Fundacja Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna], 95–128.
64.
Godłowski K. 1970: The Chronology of the Late Roman and Early Migration Periods in Central Europe, ZNUJ CCXVII = Prace Archeologiczne 11, Kraków [PWN].
65.
Godłowski K. 1985: Przemiany kulturowe i osadnicze w południowej i środkowej Polsce w młodszym okresie przedrzymskim i w okresie rzymskim, Wrocław [Ossolineum].
66.
Godłowski K. 1994: Die Chronologie der germanischen Waffengräber in der jüngeren und späten Kaiserzeit, [w:] C. von Carnap-Bornheim (red.), Beiträge zur römischer und barbarischer Bewaffnung in der ersten vier nachchristlichen Jahrhunderten. Akten des 2. Internationalen Kolloquiums in Marburg a.d. Lahn, 20. bis 24. Februar 1994, Veröffentlichungen des Vorgeschichtlichen Seminars Marburg Sonderbd. 8, Lublin/Marburg [Wydawnictwo UMCS], 169–178.
67.
Goßler N., Jahn Ch. 2019: Wikinger und Balten an der Memel. Die Ausgrabungen des frühgeschichtlichen Gräberfeldes von Linkuhnen in Ostpreußen 1928–1939, Studien zur Siedlungsgeschichte und Archäologie der Ostseegebiete 16, Kiel [Wachholtz].
68.
Graudonis J. 1966: Die befestigte Siedlung Mūkukalns in Lettland, „Suomen Museo” 73, 40–56.
69.
Grenz R. 1961: Die Urgeschichte des Kreises Angerburg, Rotenburger Schriften 5, Rotenburg [Heimatbund Rotenburg].
70.
Grzegorczyk A. 2015: Okrągłe fibule tarczowate z ornamentem wytłaczanym w grupie olsztyńskiej, Collectio Archaeologica Ressoviensis 34, Rzeszów [Oficyna Wydawnicza „Zimowit”].
71.
Günther C. 1880: Photographisches Album der Ausstellung Praehistorischer und Archäologischer Funde Deutschlands in Aufnahmen nach den Orginalen herausgegeben von Dr. A. Voss. Section I: Ost- und Westpreußen, Berlin [Carl Günther].
72.
Ģinters V. 1984: Der Ursprung Ringspangen von östlichem Typ, [w:] G. Arwidsson (red.), Birka 2,1. Systematische Analysen der Gräberfunde, Stockholm [Almqvist & Wiksell], 23–30.
73.
Hauptmann Th. 1998: Studien zu den Dreisprossenfibeln, (w:) J. Kunow (red.), 100 Jahre Fibelformen nach Oscar Almgren. Internationale Arbeitstagung 25.–28. Mai 1997 in Klein Machnow, Land Brandenburg, Forschungen zur Archäologie im Land Brandenburg 5, Wünsdorf [Brandenburgisches Landesmuseum für Ur- und Frühgeschichte 2002], 159–173.
74.
Heß von Wichdorff H. 1916: Die Ausgrabungen an der Kullabrücke, „Mitteilungen der Literarischen Gesellschaft Masovia” 20/21, 153–155.
75.
Heydeck J. 1888: Der südliche Theil des Gräberfeldes von Grebieten, Kreises Fischhausen, Prussia 13 (1887/1888), 181–183.
76.
Heydeck J. 1895: Das Gräberfeld von Daumen und ein Rückblick auf den Anfang einer deutsch-nationalen Kunst, Prussia 19 (1893/95), 41–80.
77.
Hilberg V. 2004: Die westbaltischen Stämme und der überregionale Kulturaustausch in der Ostseeregion zur Merowingerzeit, BMJ 51 (2003), 295–319.
78.
Hilberg V. 2009: Masurische Bügelfibeln. Studien zu den Fernbeziehungen der völkerwanderungszeitlichen Brandgräberfelder von Daumen und Kellaren, Daumen und Kellaren – Tumiany i Kielary 2. Schriften des Archäologischen Landesmuseums 9/2, Neumünster [Wachholtz].
79.
Hoffmann M.J. 1992: Felix Ernst Peiser – archeolog i orientalista, „Borussia” 5/1992, 125–131.
80.
Hoffmann M.J. 2000: Kultura i osadnictwo południowo-wschodniej strefy nadbałtyckiej w I tysiącleciu p.n.e., Rozprawy i Materiały Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie 177, Olsztyn [Towarzystwo Naukowe i Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego].
81.
Hoffmann M.J. 2005: Emil Hollack – nauczyciel, historyk i badacz pradziejów ziemi mrągowskiej. W 80. rocznicę śmierci, „Mrągowskie Studia Humanistyczne“ 6–7, 2004/2005, 17–27.
82.
Hoffmann M.J. 2013: Dzieje archeologii Prus Wschodnich od początku XVIII wieku do 1920 roku, Monumenta Literaria Prussiae C4, Olsztyn [Pracownia Wydawnictw Naukowych].
83.
Hoffmann M.J., Wawrzykowska B. 2005: Trzy listy Emila Hollacka do Arthura Semraua. Przyczynek do dziejów archeologii Prus Wschodnich i Zachodnich, „Rocznik Muzeum Okręgowego w Toruniu” 13–14, 139–167.
84.
Hollack E. 1903: Die archäologische Erforschung Masuren in den Jahren 1899–1903, „Mitteilungen der Litterarischen Gesellschaft Masovia” 9, 207–217.
85.
Hollack E. 1908: Erläuterungen zur vorgeschichtlichen Übersichtkarte von Ostpreußen, Glogau-Berlin [Kommissions-Verlag von Carl Flemming, A.G.].
86.
Hollack E., Peiser F.E. 1904: Das Gräberfeld von Moythienen, Königsberg i.Pr. [Gräfe und Unzer].
87.
Ilkjær J. 1990: Illerup Ådal 1. Die Lanzen und Speere. Textband, Jutland Archaeological Society Publications XXV/1, Højbjerg [Aarhus University Press].
88.
Iwanicki P., Juga-Szymańska A. 2007: Horyzont 1. kultury bogaczewskiej w świetle analizy wybranych zespołów, [w:] A. Bitner-Wróblewska 2007b, 41–71.
89.
Jahn Ch. 2016: The Cemetery of Linkuhnen/Rževskoje: an Overview of the Chronology of Fibulae from the Roman and Migration Periods to the Viking Age, „Archeologia Baltica” 23, 152–170.
90.
Jahn M. 1916: Die Bewaffnung der Germanen in der älteren Eisenzeit etwa von 700 v.Chr. bis 200 n.Chr., Mannus-Bibliothek 16, Würzburg [Curt Kabitzsch].
91.
Jähnig B. 2001: Rudolf Grenz, „Preußenland” 39/1, 19–20.
92.
Jakobson F. 2009: Die Brandgräberfelder von Daumen und Kellaren im Kreise Allenstein, Ostpr., [w:] A. Bitner-Wróblewska et alii (red.), Daumen und Kellaren – Tumiany i Kielary 1, Schriften des Archäologischen Landesmuseums 9, Neumünster, 29–330.
93.
Jankuhn H. 1933a: Gürtelgarnituren der älteren römischen Kaiserzeit im Samland, Prussia 30/I, 166–201.
94.
Jankuhn H. 1933b: Zur Besiedlung des Samlandes in der älteren römischen Kaiserzeit, Prussia 30/I, 202–226.
95.
Jankuhn H. 1933c: Die Bevölkerung Ostpreußens in den beiden ersten Jahrhunderten unserer Zeitrechnung, „Ostdeutsche Monatshefte” 13/12, 729–733.
96.
Jankuhn 1950: Zur räumlichen Gliederung der älteren Kaiserzeit in Ostpreußen, „Archaeologia Geographica” 1, 53–64.
97.
Jaskanis D., Jaskanis J. 1961: Sprawozdanie z badań w 1957 r. na cmentarzysku kurhanowym w miejscowości Osowa, pow. Suwałki, WA XXVII/1, 27–48.
98.
Jaskanis J. 1961: Wyniki badań przeprowadzonych na cmentarzysku kurhanowym w miejscowości Osowa, pow. Suwałki w latach 1958–1959, RB I, 131–191.
99.
Jaskanis J. 1962: Wyniki badań cmentarzyska kurhanowego we wsi Osowa, pow. Suwałki w latach 1960–1961, RB III, 233–298.
100.
Jaskanis J. 2013: Szwajcaria. Cmentarzysko bałtyjskie kultury sudowskiej w północno-wschodniej Polsce, Warszawa [SNAP].
101.
Juga-Szymańska A. 2004: Cmentarzysko z okresu wpływów rzymskich w Tałtach na Pojezierzu Mazurskim, ŚWIATOWIT Suppl. Series B: Barbaricum 7, Warszawa [IA UW], 91–147.
102.
Juga-Szymańska A. 2014: Kontakty Pojezierza Mazurskiego ze wschodnią strefą Bałtyku w okresie wpływów rzymskich na przykładzie szpil, Seminarium Bałtyjskie III, Warszawa [FMAB].
103.
Juga-Szymańska A., Szymański P. 2003: Das Archiv von Martha Schmiedehelm und die Möglichkeit seiner Ausnutzung in heutiger Vor- und Frühgeschichte [w:] W. Nowakowski, M. Lemke(red.), Auf der Suche nach der verlorenen Archäologie, Warszawa [IA UW], 57–60.
104.
Junker H., Wieder H. 2003: Das neue Prussia-Fundarchiv in Berlin, „Archäologisches Nachrichtenblatt” 8, 24–40.
105.
Kaczanowski P. 1995: Klasyfikacja grotów broni drzewcowej kultury przeworskiej z okresu rzymskiego, Klasyfikacje Zabytków Archeologicznych 1, Kraków [IAE PAN / UJ].
106.
Kaczyński M. 1976: Problem zróżnicowania wewnętrznego „kultury sudowskiej” w późnym podokresie wpływów rzymskich i okresie wędrówek ludów, [w:] K. Godłowski (red.), Kultury archeologiczne i strefy kulturowe w Europie Środkowej w okresie wpływów rzymskich, ZNUJ CCCCXXII = Prace Archeologiczne 22, Kraków [PWN], 253–289.
107.
Karczewska M., Karczewski M. 2007: Grodzisko Święta Góra w Staświnach w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Archeologia archiwalna i nowa, „Komunikaty Mazursko-Warmińskie” 2(256), 131–163.
108.
Karczewski M. 1999: Chronologia grobów z bronią odkrytych na cmentarzysku kultury bogaczewskiej z okresu wpływów w Paprotkach Kolonii, stan. 1, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, „Archaeologia Lituana” 1, 72–109.
109.
Karczewski M. 2002: Cmentarzysko kultury bogaczewskiej w Paprotkach Kolonii, stanowisko 1, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Sezony 2000–2001, [w:] M. Karczewska, M. Karczewski (red.), Badania archeologiczne w Polsce północno-wschodniej i na zachodniej Białorusi w latach 2000–2001. Materiały z konferencji, Białystok 6–7 grudnia 2001 roku, Białystok [Uniwersytet w Białymstoku], 225–239.
110.
Khomiakova O. 2017: The Origins of Cuff Bracelets in West Balt Cultures (according to Data from Sambian-Natangian Culture Cemeteries), „Lietuvos Archeologija” 43, 63–85.
111.
Kivikoski E. 1973: Die Eisenzeit Finnlands. Bildwerk und Text. Neuausgabe, Helsinki [Weilin+Göös].
112.
Klewek M. 2017: Cmentarzysko z okresu wpływów rzymskich i okresu wędrówek ludów w Przebrodzie, pow. suwalski, „Studia Archaeologica Sudauica” I, 55–131.
113.
Kokowski A. 1998: Die Masłomęcz-Gruppe. Ihre Chronologie und Beziehungen innerhalb des gotischen Kulturkreises – Ein Beispiel für den kulturellen Wandel der Goten im Verlauf ihrer Wanderung, BerRGK 78 (1997), 641–833.
114.
Kolendo J. 2006: Plemiona Pomorza w starożytności, [w:] W. Nowakowski et alii (red.), Goci i ich sąsiedzi na Pomorzu. Materiały z konferencji „Goci na Pomorzu Środkowym”, Koszalin 28–29 października 2005, Koszalińskie Zeszyty Muzealne, Seria A: Studia Archaeologica Pomeranica II, Koszalin [Muzeum w Koszalinie], 17–33.
115.
Kolendo J. 2008: Komentarz do tekstu Germanii Tacyta, [w:] P. Cornelius Tacitus, Germania – Publiusz Korneliusz Tacyt, Germania (przekład T. Płóciennik, wstęp i komentarze J. Kolendo), Fontes Historiae Antiquae X, Poznań [Wydawnictwo Naukowe UAM], 108–199.
116.
Kontny B. 2007: Najwcześniejsze elementy uzbrojenia w kulturze bogaczewskiej w świetle zewnętrznych wpływów kulturowych, [w:] A. Bitner-Wróblewska 2007b, 73–111.
117.
Kontny B. 2010: Odwrotna strona medalu, czyli w kwestii konstrukcji zapinek szczeblowych słów kilka, [w:] A. Urbaniak et alii (red.), Terra Barbarica. Studia ofiarowane Magdalenie Mączyńskiej w 65. rocznicę urodzin, Monumenta Archaeologica Barbarica. Series Gemina II, Łódź-Warszawa [IA UŁ / FMAB], 321–331.
118.
Kontny B. 2019: Archeologia wojny. Ze studiów nad uzbrojeniem barbarzyńskiej Europy okresów wpływów rzymskich i wędrówek ludów, Oświęcim [Napoleon V].
119.
Kontny B., Okulicz-Kozaryn J., Pietrzak M. 2011: Nowinka Site 1. The cemetery from the Late Migration Period in the northern Poland, Gdańsk-Warszawa [IA UW / MAG].
120.
Kostrzewski J., Chmielewski W., Jażdżewski K. 1965: Pradzieje Polski, Wrocław2 [Ossolineum].
121.
Kotzan F. 1935: Das sudauische Gräberfeld bei Sypittken, Kreis Lyck, „Unser Masuren-Land” XI, 13–14.
122.
Kotzan F. 1936: Das sudauische Gräberfeld in Skomatzko, Kr. Lyck, „Unser Masuren-Land” XII, 89–92.
123.
Kowalski J. 1991: Z badań nad chronologią okresu wędrówek ludów na ziemiach zachodniobałtyjskich (faza E), [w:] [J. Okulicz (red.)] Archeologia bałtyjska. Materiały z konferencji, Olsztyn 24–25 kwietnia 1988 roku, Olsztyn [Biuro Badań i Dokumentacji Zabytków / Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego], 67–85.
124.
Kowalski J. 2000: Chronologia grupy elbląskiej i olsztyńskiej kręgu zachodniobałtyjskiego (V–VII w.). Zarys problematyki, Barbaricum 6, Warszawa [IA UW], 203–266.
125.
Krzyszkowski A., Schuster J. 2009: Nowe znaleziska z okresu rzymskiego z okolic Poznania, FAP 45, 121–151.
126.
Kühn H. 1956: Das Problem der masurgermanischen Fibeln in Ostpreußen, [w:] O. Kleemann (red.), Documenta archaeologica Wolfgang La Baume dedicata, Rheinische Forschungen zur Vorgeschichte 5, Bonn [Röhrscheid], 79–108.
127.
Kühn H. 1981: Die germanischen Bügelfibeln der Völkerwanderungszeit 3. Die germanischen Bügelfibeln der Völkerwanderungszeit in Mitteldeutschland, Graz [Akademische Druck- und Verlagsanstalt].
128.
Kulakov V.I. 2007: В.И. Кулаков,Доллькайм – Коврово. Исследования 1992–2002 гг., Prussia Antiqua 4, Минск [Институт истории НАН Беларуси].
129.
Kunow J. 1998: (red.) 100 Jahre Fibelformen nach Oscar Almgren. Internationale Arbeitstagung 25.–28. Mai 1979 Kleinmachnow, Land Brandenburg, Forschungen im Land Brandenburg 5, Wünsdorf [Brandenburgisches Landesmuseum für Ur- und Frühgeschichte].
130.
La Baume W. 1943: Nachruf für Kurt Voigtmann, „Alt-Preußen” 8, 16.
131.
La Baume W. 1944: Altpreußisches Zaumzeug aus dem Landesamt für Vorgeschichte in Königsberg (Pr), „Alt-Preußen” 9/1–2, 2–19.
132.
La Baume W., Gronau W. 1941: Das Gräberfeld von Raczki, Kreis Suwalki, „Alt-Preußen ” 5/4, 59–61.
133.
Lenarczyk K. 1991: Materiały z badań cmentarzyska ciałopalnego z okresu wpływów rzymskich w Sterławkach Wielkich, gm. Ryn, woj. suwalskie, RB XVII, 65–110.
134.
Lewoc I., Ejdulis A. 2021: Zabytki archeologiczne w zbiorach Muzeum Ziemi Augustowskiej w Augustowie, „Studia Archaeologica Sudauica” III, 169–192.
135.
Łowmiański H. 1963: Początki Polski. Z dziejów Słowian w I tysiącleciu n.e., Warszawa [PWN].
136.
Łowmiański H. 1975: Stawanie, [w:] G. Labuda, Z. Stieber (red.), Słownik Starożytności Słowiańskich. Encyklopedyczny zarys kultury Słowian od czasów najdawniejszych do schyłku wieku XII. Tom piąty S–Ś, Wrocław [Ossolineum], 408–409.
137.
Madyda-Legutko R. 1987: Die Gürtelschnallen der römischen Kaiserzeit und die frühen Völkerwanderungszeit im mitteleuropäischen Barbaricum, B.A.R. Int. Series 360, Oxford (1986) [BAR Publishing].
138.
Madyda-Legutko R. 1990: Doppeldornschnallen mit rechteckigem Rahmen im europäischen Barbaricum, „Germania” 68/2, 551–585.
139.
Madyda-Legutko R. 2011: Studia nad zróżnicowaniem metalowych części pasów w kulturze przeworskiej. Okucia końca pasa, Kraków [Towarzystwo Wydawnicze „Historia Iagellonica”].
140.
Mączyńska M. 2011: Der frühvölkerwanderungszeitliche Hortfund aus Łubiana, Kreis Kościerzyna (Pommern), BerRGK 90 (2009), 7–481.
141.
Mączyńska M. 2019: Faza C3 w kulturze wielbarskiej – próba wyróżnienia, WA LXX, 43–63.
142.
Melzer W. 1991: Das frühmittelalterliche Gräberfeld von Wünnenberg-Fürstenberg, Kreis Paderborn, Bodenaltertümer Westfalens 25, Münster [Aschendorf].
143.
Menghin W. 1974: Schwertortbänder der frühen Merowingerzeit, [w:] G. Kossack, G. Ulbert (red.), Studien zur vor- und frühgeschichtlichen Archäologie. Festschrift für Joachim Werner zum 65. Geburtstag, Münchener Beiträge zur Vor- und Frühgeschichte, Ergbd. 1/2, München [Beck], 435–469.
144.
Meyhöfer M. 1957: (red.) Der Kreis Ortelsburg. Ein ostpreußisches Heimatbuch, Ostdeutsche Beiträge aus dem Göttinger Arbeitskreis IV, Würzburg [Holzner].
145.
Michelbertas M. 1986: Senasis geležies amžius Lietuvoje. I–IV amžius, Vilnius [Mokslas].
146.
Moora H. 1934: Zur Frage nach der Herkunft des ostbaltischen emailverzierten Schmucks, [w:] C.A. Nordman, E. Kivikoski (red.), Excavationes et Studia. Opuscula in honorem Alfred Hackman 14. 10. 1934, „Suomen Muinaismuistoyhdistyksen Aikakauskirja” XL, 75–90.
147.
Moora H. 1938: Die Eisenzeit in Lettland bis etwa 500 n. Chr. II. Teil: Analyse, Verhandlungen der Gelehrten Estnischen Gesellschaft XXIX, Tartu [Õpetatud Eesti Selts].
148.
Müller K.E. 1980: Geschichte der antiken Ethnographie und ethnologischen Theorienbildung. Von den Anfängen bis auf die byzantinischen Historiographen, vol. 2, Studien zur Kulturkunde 52, Wiesbaden [Steiner].
149.
Nerman B. 1935: Die Völkerwanderungszeit Gotlands, Stockholm [Akademie förlag].
150.
Nerman B. 1939: Einige in Schweden gefundene Nadeln ostpreußischen Ursprungs, Prussia 33, 1939, 236–239.
151.
Neuffer-Müller Ch., Ament H. 1973: Das fränkische Gräberfeld von Rübenach, Stadt Koblenz, Germanische Denkmäler der Völkerwanderungszeit B7, Berlin [Mann].
152.
Nowakiewicz T. 2008: Zarys dziejów archeologii w Prusach Wschodnich, [w:] A. Bitner-Wróblewska 2008a, 10–45.
153.
Nowakiewicz T. 2011: (red.) Archeologiczne dziedzictwo Prus Wschodnich w archiwum Feliksa Jakobsona / Das archäologische Vermächtnis Ostpreußens im Archiv des Felix Jakobson / Austrumprūsijas arheoloģiskais mantojums Fēliksa Jākobson arhīvā, Aestiorum Hereditas II, Warszawa [Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego].
154.
Nowakowski W. 1990: Baltes et Proto-Slaves dans l’antiquité. Textes et archéologie, „Dialogues d’Histoire ancienne” 16/1 (1989), 359–402.
155.
Nowakowski W. 1995: Od Galindai do Galinditae. Z badań nad pradziejami bałtyjskiego ludu z Pojezierza Mazurskiego, Barbaricum 4, Warszawa [IA UW].
156.
Nowakowski W. 1996: Das Samland in der römischen Kaiserzeit und seine Verbindungen mit dem römischen Reich und der barbarischen Welt, Veröffentlichung des Vorgeschichtlichen Seminars Marburg Sonderband 10, Marburg-Warszawa [Philipps-Universität Marburg].
157.
Nowakowski W. 1998a: Die kaiserzeitlichen und völkerwanderungszeitlichen Funde aus Masuren, Bestandskataloge Museum für Vor- und Frühgeschichte 6, Berlin [Staatliche Museen zu Berlin – Preußischer Kulturbesitz].
158.
Nowakowski W. 1998b: Die Nebenformen Almgren 133 und 137 aus heutiger Sicht, [w:] J. Kunow 1998, 197–201.
159.
Nowakowski W. 2001: Masuren, CRFB Polen 1, Warszawa [IA UW].
160.
Nowakowski W. 2004a: Schyłek grupy olsztyńskiej – próba nowego spojrzenia. „Nowe” materiały z cmentarzyska w Wólce Prusinowskiej w powiecie mrągowskim, „Komunikaty Mazursko-Warmińskie” 4(246), 407–417.
161.
Nowakowski W. 2004b: Cmentarzysko z okresu wpływów rzymskich i z okresu wędrówek ludów w Muntowie, pow. mrągowski, ŚWIATOWIT Supplement Series B: Barbaricum 7, Warszawa [IA UW], 191–247.
162.
Nowakowski W. 2008: Die frühesten Steigbügel aus Preußen. Funde vom Gräberfeld Widitten II im Samland, [w:] B. Niezabitowska-Wiśniewska et alii (red.), The Turbulent Epoch. New materials from the Late Roman Period and the Migration Period, tom II, Monumenta Studia Gothica V, Lublin [Wydawnictwo UMCS], 189–211.
163.
Nowakowski W. 2009: Die wiedergewonnenen archäologischen Archivalien für die ostpreußische Archäologie. Das Fundarchiv des Königsberger Prussia-Museums – Aussage eines Benutzers, „Archäologisches Nachrichtenblatt” 14, 107–120.
164.
Nowakowski W. 2013: Masuren in der römischen Kaiserzeit. Auswertung der Archivalien aus dem Nachlass von Herbert Jankuhn, Studien zur Siedlungsgeschichte und Archäologie der Ostseegebiete 12, Neumünster [Wachholtz].
165.
Nowakowski W. 2016: Items with the Ox-Head on the Shores of the Baltic Sea in the Roman Period, „Archaeologia Baltica” 23, 129–139.
166.
Nowakowski W. 2017: Centrum czy peryferie? Dorzecze Czarnej Hańczy u schyłku starożytności, „Studia Archaeologica Sudauica” I, 13–35.
167.
Nowakowski W. 2018: Eine vergessene Fundkategorie. Eiserne Hufeisenfibeln der römischen Kaiserzeit in Masuren, [w:] B. Niezabitowska-Wiśniewska, P. Łuczkiewicz, S. Sadowski, M. Stasiak-Cyran, M. Erdrich (red.), Studia Barbarica. Profesorowi Andrzejowi Kokowskiemu w 65. rocznicę urodzin. Tom II, Lublin [Wydawnictwo UMCS], 322–331.
168.
Nowakowski W. 2019: Eine Nekropole aus dem »Atlantis des Nordens«. Das Schicksal des ostpreußischen Gräberfeldes Miętkie/Mingfen, „Acta Praehistorica et Archaeologica” 51, 201–216.
169.
Nowakowski W. 2022: Eine Galindische Nekropole. Das kaiser- und völkerwanderungszeitliche Gräberfeld in Mingfen/Miętkie im Lichte der Ausgrabungen zu Beginn des 20. Jahrhunderts, Berliner Beiträge zur Vor- und Frühgeschichte 27, Berlin [Staatliche Museen zu Berlin – Preußischer Kulturbesitz].
170.
Nowakowski W., Barejko A. 2020: Sprawozdanie z archeologicznych badań wykopaliskowych prowadzonych przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego w dniach 02.07.–29.07.2019 r. na stanowisku Miętkie nr 1, w gm. Dźwierzuty, w woj. warmińsko-mazurskim, Warszawa, mps w archiwum Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie.
171.
Nowakowski W., Lemke M. 2003: (red.), Auf der Suche nach der verlorenen Archäologie, Warszawa [IA UW].
172.
Odoj R. 1968: Wyniki badań grodziska z VI–VIII w. n.e. w Pasymiu, pow. Szczytno, a problemy kultury mazurskiej, RO VII, 113–150.
173.
Okulicz J. 1958: Cmentarzysko z okresu rzymskiego, odkryte w miejscowości Bogaczewo, na przysiółku Kula, pow. Giżycko, RO I, 47–116.
174.
Okulicz J. 1973: Pradzieje ziem pruskich od późnego paleolitu do VII w. n.e., Wrocław [Ossolineum].
175.
Okulicz J. 1988: Problem ceramiki typu praskiego w grupie olsztyńskiej kultury zachodniobałtyjskiej (VI–VII w. n.e.), PomAnt XIII, 103–133.
176.
Okulicz J. 1991: Problemy pochodzenia Bałtów i Słowian w świetle źródeł archeologicznych i językoznawczych, RB XVI, 109–143.
177.
Okulicz-Kozaryn J. 1993: Szurpiły – zespół śladów osadnictwa z czasów od III w. p.n.e. do XIII w. n.e., [w:] O. Juskowiak (red.), Przewodnik LXIV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Geologicznego na Ziemi Suwalskiej, 9–12 września 1993, Warszawa [Państwowy Instytut Geologiczny], 139–146.
178.
Ørsnes M. 1993: Zaumzeugfunde des 1.–8. Jahrh. nach Chr. in Mittel- und Nordeuropa, „Acta Archaeologica” 64, 183–292.
179.
Peiser F.E. 1916: Das Gräberfeld von Pajki bei Prassnitz in Polen, Altertumsgesellschaft Prussia – Sonderschrift N.R. I, Königsberg [Gräfe und Unzer].
180.
Peiser F.E. 1919: Eine byzantinische Scheibenfibel, Prussia 23/II (1905–1908), 373–376.
181.
Peiser F.E. 1921: Die Trinkhornränder des Prussiamuseums, [w:] Festschrift Adalbert Bezzenberger zum 14. April 1921 dargebracht von seinen Freunden und Schülern, Göttingen [Vandenhoeck & Ruprecht], 114–120.
182.
Prassolow J.A., Skvortsov K. 2020: Schönwarling/Skowarcz and Dollkeim/Kovrovo-Type Crossbow Fibulae in the Sambian-Natangian Culture Area, „Archaeologia Baltica” 27, 51–65.
183.
Quast D. 2017: Anmerkung zu einer angeblich byzantinischen Scheibenfibel aus Miętkie (woj. warmińsko–mazurskie), [w:] J. Andrzejowski et alii (red.), Orbis barbarorum. Studia ad archaeologiam Germanorum et Baltorum temporibus Imperii Romani pertinentia Adalberto Nowakowski dedicata, Monumenta Archaeologica Barbarica. Series Gemina VI, Warszawa-Schleswig [IA UW / ZBSA / FMAB], 209–214.
184.
Raddatz K.1957: Der Thorsberger Moorfund. Gürtelteile und Körperschmuck, Offa-Bücher 13, Neumünster [Karl Wachholtz].
185.
Raddatz K. 1993a: Der Wolka-See, ein Opferplatz der Römischen Kaiserzeit in Ostpreußen, „Offa” 49/50 (1992/1993), 127–187.
186.
Raddatz K. 1993b: Ein Beitrag zur Kenntnis des Zaumzeugs der Römischen Kaiserzeit im mitteleuropäischen Barbaricum, „Nachrichten aus Niedersachsens Urgeschichte” 62, 183–99.
187.
Raddatz K. 1996: Der »Alte See« bei Butzke, ein Opferplatz urgeschichtlicher Zeit im östlichen Pommern, JRGZM 41/1 (1994), 231–295.
188.
Rakowski T. 2013: Znalezisko bałtyjskiej zapinki szczeblowej z warszawskiego Wawra, WA LXIV, 227–234.
189.
Reich Ch. 2003: Archäologie einer vorgeschichtlichen Sammlung. Die Bestände des ehemaligen Prussia-Museums im Berliner Museum für Vor- und Frühgeschichte, „Archäologisches Nachrichtenblatt” 8, 14–23.
190.
Reichert H. 2003: Ptolemaeus, RGA 23, 567–597.
191.
Reusch Ch. 1724: De tumulis et urnis sepulcralibus in Prussia, Regiomonti [Litteris Reusnerianis].
192.
Riemer E. 2000: Romanische Grabfunde des 5.–8. Jahrhunderts in Italien, Internationale Archäologie 57, Rhaden/Westf. [Marie Leidorf].
193.
Rudnicki M. 2008: Bemerkungen zur Entwicklung von Armbrustsprossenfibeln aus dem Territorium der Olsztyn-Gruppe. Erste Feststellungen, [w:] B. Niezabitowska-Wiśniewska et alii (red.), The Turbulent Epoch. New materials from the Late Roman Period and the Migration Period II, Monumenta Studia Gothica V/2, Lublin [Wydawnictwo UMCS], 291–302.
194.
Rudnicki M. 2015: Historia i stan badań na cmentarzyskach w Kosewie, pow. mrągowski (dawn. Kossewen, Kreis Sensburg), [w:] A. Jaremek (red.), A. Jaremek (red.), Kosewo archiwalne cmentarzysko z okresu wędrówek ludów Kossewen 3. Badania w roku 2014, Warszawa [Fundacja Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna], 11–23.
195.
Rudnicki M. 2017: Problem zasięgu terytorialnego grupy olsztyńskiej. Próba nowego spojrzenia, [w:] M. Bohr, M. Teska (red.), Extra limites, Poznań-Wrocław [IA UAM / IA UWr], 87–117.
196.
Rudnicki M. 2019: The Olsztyn Group in the early medieval archaeology of the Baltic Region: the cemetery at Leleszki, East Central and Eastern Europe in the Middle Ages, 450–1450, Leiden-Boston [Brill].
197.
Salmo H. 1956: Finnische Hufeisenfibel, Suomen Muinaismuistoyhdistyksen Aikakauskirja – Finska Fornminnenesföreningens Tidskrift 56, Helsinki [Suomen Muinaismuistoyhdistys].
198.
Schmidt H. 1906: Ostpreußische Beiträge, ZfE 38, 456–484.
199.
Schmiedehelm M. 1934: Die estländischen Scheibennadeln, „Suomen Muinaismuistoyhdistyksen Aikakauskirja” XL, 110–116.
200.
Schmiedehelm M. 1990: Das Gräberfeld Gąsior (nach Materialien von F. E. Peiser), Archaeologia Baltica IX, Łódź [Wydawnictwo UŁ], 5–126.
201.
Schmiedehelm M. 2011: Das Gräberfeld am Jaskowska-See in Masuren. Studien zur westmasurischen Kultur der römischen Eisenzeit (red. A. Juga-Szymańska, P. Szymański), Warszawa [IA UW].
202.
Schulze-Dörrlamm M. 1986: Romanisch oder germanisch? Untersuchungen zu den Armbrust- und Bügelknopffibeln des 5. und 6. Jahrhunderts n. Chr. aus den Gebieten westlich des Rheins und südlich der Donau, JRGZM 33/2, 593–720.
203.
Schulze-Dörrlamm M. 2003: Gleicharmige Bügelfibeln der Zeit um 600 aus dem byzantinischen Reich, „Archäologisches Korrespondenzblatt” 33/2, 437–444.
204.
Schuster J. 2004: Untersuchungen zu den spätkaiserzeitlichen Fibelformen Almgren 185 und 172 und deren gegenseitigem Verhältnis, „Veröffentlichungen zur brandenburgischen Landesarchäologie” 35 (2001), 85–102.
205.
Skvorcov K.N. 2010: К.Н. Скворцов, Могильник Митино V–XIV вв. (Калининградская область). Материалы исследований 2008 г. Часть первая, Материалы охранных археологических исследований 15, Москва [Институт археологии Российской академии наук].
206.
Stadie C. 1919: Das Gräberfeld bei Gr. Kruglanken, Kr. Angerburg, Prussia 23/II (1905–1908), 395–408.
207.
Stankus J. 1995: Bandužių kapinynas, „Lietuvos Archeologija” 12, 3–156.
208.
Stankus J. 2002: Genčų II kapinynas, „Lietuvos Archeologija” 22, 199–242.
209.
Stein F. 1967: Adelsgräber des achten Jahrhunderts in Deutschland, Germanische Denkmäler der Völkerwanderungszeit A9, Berlin [Walter de Gruyter].
210.
Stückelgruber A. 2009: Zu den Quellen der Geographie, [w:] A. Stückelgruber, F. Mittenhuber (red.), Klaudios Ptolemaios, Handbuch der Geographie, Erg.-Bd. mit einer Edition des Kanons bedeutender Städte, Basel [Schwabe], 122–133.
211.
Swoboda R.M. 1973: Funde aus Carnuntum in der Prähistorischen Staatssammlung, „Bayerische Vorgeschichtsblätter” 38, 80–89.
212.
Szter I. 2010: Cmentarzysko z okresu wpływów rzymskich i z okresu wędrówek ludów w Kamieniu na Pojezierzu Mazurskim, WA LXI (2009–2010), 201–331.
213.
Szter I., Wiśniewska A., Woźniak M. 2018: Zapinka Almgren 172 z Wąsosza w powiecie grajewskim, na tle innych fibul tego typu z obszaru kultury wielbarskiej i zachodniobałtyjskiego kręgu kulturowego, Materiały do Archeologii Warmii i Mazur 2, Warszawa-Białystok-Olsztyn [IA UW / Wydział Historyczno-Socjologiczny UB / Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM], 153–192.
214.
Szymański P. 2000: Ceramika z cmentarzysk kultury bogaczewskiej. Próba analizy na podstawie wybranych materiałów, Barbaricum 6, Warszawa [IA UW], 109–201.
215.
Szymański P. 2004: Cmentarzysko kultury bogaczewskiej i grupy olsztyńskiej w Zalcu koło Mrągowa, na Pojezierzu Mazurskim, ŚWIATOWIT Suppl. Series B: Barbaricum 7, Warszawa [IA UW], 153–190.
216.
Szymański P. 2005: Mikroregion osadniczy z okresu wpływów rzymskich w rejonie jeziora Salęt na Pojezierzu Mazurskim, ŚWIATOWIT Suppl. Series P: Prehistory and Middle Ages X, Warszawa [IA UW].
217.
Szymański P. 2006: Dwie zapinki z dawnego Rothebude i z Czerwonego Dworu. Kontakty tzw. skupienia gołdapskiego kultury sudowskiej, [w:] W. Nowakowski, A. Szela (red.), Pogranicze trzech światów. Kontakty kultur przeworskiej, wielbarskiej i bogaczewskiej w świetle materiałów z badań i poszukiwań archeologicznych, ŚWIATOWIT Suppl. Series P: Prehistory and Middle Ages XIV, Warszawa [IA UW], 369–380.
218.
Szymański P. 2013: Z badań nad chronologią i zróżnicowaniem kulturowym społeczności Mazur w późnej starożytności i u progu wczesnego średniowiecza, ŚWIATOWIT Suppl. Series B. Barbaricum 9, Warszawa [IA UW].
219.
Szymański P. 2017: Schyłek grupy olsztyńskiej w okresie wędrówek ludów, [w:] J. Andrzejowski et alii (red.), Orbis barbarorum. Studia ad archaeologiam Germanorum et Baltorum temporibus Imperii Romani pertinentia Adalberto Nowakowski dedicata, Monumenta Archaeologica Barbarica. Series Gemina VI, Warszawa-Schleswig [IA UW / ZBSA / FMAB], 239–252.
220.
Szymański P. 2018: Chronologia gołdapskiej grupy kulturowej w okresie wędrówek ludów, ŚWIATOWIT Suppl. Series P: Prehistory and Middle Ages XX, Warszawa [IA UW].
221.
Świątkowski B. 2015: Ceramika z okresu wędrówek ludów i wczesnego średniowiecza z zespołu osadniczego w Pasymiu, „Pruthenia. Pismo poświęcone Prusom i ludom bałtyjskim” X, 27–74.
222.
Šturms E. 1947: Die ethnischen Deutung der „masurgermanischen“ Kultur, Contributions of Baltic University Pinneberg 31, Pinneberg [Baltic University], 1–12.
223.
Šturms E. 1950: Zur ethnischen Deutung der „masurgermanischen“ Kultur, „Archaeologia Geographica” 1/2, 20–22.
224.
Tautavičius A. 1978: (red.), Lietuvos TSR archeologijos atlasas IV: I–XIII a. radiniai, Vilnius [“Mokslas”].
225.
Tejral J. 1988: Zur Chronologie der frühen Völkerwanderungszeit im mittleren Donauraum, „Archaeologia Austriaca” 72, 223–304.
226.
Tempelmann-Mączyńska M. 1985: Die Perlen der römischen Kaiserzeit und der frühen Phase der Völkerwanderungszeit im mitteleuropäischen Barbaricum, Römisch-Germanische Forschungen 43, Mainz am Rhein [Philipp von Zabern].
227.
Thälin H. 1984: Ringspangen, [w:] G. Arwidsson (red.), Birka II:1. Systematische Analysen der Gräberfunde, Stockholm [Almqvist & Wiksell], 15–22.
228.
Thörle S. 2001: Gleicharmige Bügelfibeln des frühen Mittelalters, Universitätsforschungen zur prähistorischen Archäologie 81, Bonn [Habelt].
229.
Tischler O., Kemke H. 1902: Ostpreußische Altertümer aus der Zeit der großen Gräberfelder nach Christi Geburt, Königsberg i.Pr. [Wilhelm Koch].
230.
Tuszyńska M. 1988: O zapinkach z gąsienicowatym kabłąkiem w obrębie kultury wielbarskiej, [w:] J. Gurba, A. Kokowski (red.), Kultura wielbarska w młodszym okresie rzymskim (materiały z konferencji), tom I, Lublin [UMCS], 177–187.
231.
Tvauri A. 2012: The Migration Period, Pre-Viking Age, and Viking Age in Estonia, Estonian Archaeology 4, Tartu [Tartu University Press].
232.
Vedel E. 1886: Bornholms Oldtidsminder og Oldsager, Kjøbenhavn [G.E.C. Gad].
233.
Voigtmann K. 1941: Die westmasurischen „Loch- und Fensterurnen“, „Alt-Preußen ” 6/3, 36–46.
234.
Wadyl S. 2017: Nowe odkrycie zapinek typu Wólka Prusinowska z grodziska w Pasymiu na tle dotychczasowych znalezisk, [w:] J. Andrzejowski et alii (red.), Orbis barbarorum. Studia ad archaeologiam Germanorum et Baltorum temporibus Imperii Romani pertinentia Adalberto Nowakowski dedicata, Monumenta Archaeologica Barbarica. Series Gemina VI, Warszawa-Schleswig [IA UW / ZBSA / FMAB], 253–260.
235.
Weissensteiner J. 2000: Jordanes. § 2. Historisches, RGA 16, 77–80.
236.
Wenskus R., Timpe D. 1996: Galinder. § 2: Historisches, RGA 10, 327–329.
237.
Wilbers-Rost S. 1990: Pferdgeschirr der römischen Kaiserzeit in der Germania libera. Zur Entstehung, Entwicklung und Ausbreitung des „Zaumzeugs mit Zügelketten“, Veröffentlichungen der urgeschichtlichen Sammlungen des Landesmuseums zu Hannover 44, Oldenburg [Isensee].
238.
Wiśniewska A. 2011: Materiały z cmentarzyska w Leśniewie, pow. kętrzyński (dawne Fürstenau, Kr. Rastenburg), WA LXII, 119–167.
239.
Wiśniewska A. 2014: Łężany. Cmentarzysko z okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów na Pojezierzu Mrągowskim. Badania w sezonie 2013 / Cemetery of the Roman Period and the Migration Period in the Mrągowo Lake District. Research in season 2013, Warszawa [Fundacja Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna].
240.
Wołągiewicz R. 1987: Chronologia ceramiki kultury wielbarskiej w świetle dotychczasowego stanu badań, APolski XXXII/1, 169–208.
241.
Woźniak M. 2011: Cmentarzysko kultury wielbarskiej w Kozłówku, pow. nidzicki (d. Klein Koslau, Kr. Neidenburg) w świetle publikacji i materiałów archiwalnych, WA LXII, 169–208.
242.
Zieling N. 1989: Studien zu germanischen Schilden der Spätlatène- und der römischen Kaiserzeit im freien Germanien, B.A.R. Int. Series 505, Oxford [BAR Publishing].
243.
Ziemlińska-Odojowa W. 1958: Sprawozdanie z badań w 1956 r. na cmentarzysku kurhanowym w miejscowości Żywa Woda, pow. Suwałki, WA XXV/1–2, 96–106.
244.
Ziemlińska-Odojowa W. 1961a: Sprawozdanie z badań w roku 1957–1958 na cmentarzysku kurhanowym z okresu rzymskiego w miejscowości Żywa Woda, pow. Suwałki, WA XXVII/1, 49–57.
245.
Ziemlińska-Odojowa W. 1961b: Badania wykopaliskowe w 1959 r. na cmentarzysku kurhanowym w miejscowości Żywa Woda, pow. Suwałki, RB I, 193–222.
246.
Ziemlińska-Odojowa W. 1965: Badania w 1962 r. na cmentarzysku z okresu późnorzymskiego w Żywej Wodzie, pow. Suwałki, RB VI, 229–239.
247.
Żuberek M. 2017: Wielokulturowe cmentarzysko w Brodzie Nowym, pow. suwalski, „Studia Archaeologica Sudauica” II, 13–164.